top of page
vmanoylo1

Монтаж системи крапельного поливу

Оновлено: 6 днів тому

Рослини, як і всі живі істоти, неспроможні існувати без води. Особливо навесні та на початку літа, коли мало дощових опадів, полив рослин ще більш потрібен. Вологість ґрунту є однією з необхідних умов для нормального росту та розвитку рослин і має становити 60-70% від загальної вологості ґрунту.


Самостійно можна перевірити наявність достатньої вологи у ґрунті без будь-яких приладів. Дляцого потрібно в длоні зформувати грудку замлі з ділянки. Якщо грудка землі розсипається, коли ви тримаєте її руками, значить, грунт занадто сухий. Якщо грудки не розсипаються в руках, а розсипаються під час падіння на дрібні шматочки з висоти 1 метра – вологість землі в нормі. Якщо грудки не розсипаються під час падіння, грунт занадто вологий.


Зволоження ґрунту - постійна робота для будь-якого садівника та рослинника. Але є чудовий спосіб автоматизувати та модернізувати цей процес та назва йому – крапельний полив.


монтаж системи крапельного поливу

Для багатьох підписників нашого сайту вже не існє дилеми - робити чи не робити полив? І якщо садівники знайшли та ухвалили це рішення, то зі шлангом бігати по дялянці, та вручну відкривати і закривати крани вони вже не будуть. Для газону автополив потрібний обов'язково. Без нього просто не можливе створення ідеального газону, який радуватиме вас, а не виглядати похмурим лужком. Для фруктових дерев, кущів, винограду він теж необхідний, якщо ви зацікавлені у врожаї. А декоративні дерева і чагарники будуть виглядати і відчувати себе завсім інакше, якщо вас не зупинить ціна монтажу крапельного полива. Незважаючи на те, що ряд рослин досить невибагливі і в природнихумовах цілком собі самостійно ростуть, задовольняючись опадами, пристрій крапельного поливу вдихне в них друге життя. Особливою любов'ю до поливу відомі туї та ялинки. І якщо у вас вже стоїть вибір - або монтувати крапельний полив для декоративних дерев, або поливати зі шланга або відра, то значить бути крапельному поливу.


Навіщо необхідний крапельний полив?

Крапельний полив рослин необхідний для того, щоб регулярно та своєчасно забезпечувати рослини необхідною кількістю води. Це допомагає зберігати вологість навколо коріння рослин і запобігає пересиханню ґрунту. Також крапельний полив економить воду та підвищує ефективність поливу.


Будь-якій рослині необхідний полив. З плодовими деревами все просто і зрозуміло і ми ставимо регульовані крапельниці. А ось із декоративними рослинами потрібен інший підхід. Все залежить від рослини і від її потреби в поливі. Коли ми монтуємо системуорощення на ділянці, у 95% випадках ми монтуємо крапельний полив, під декоративні рослини.


Під одні рослини ми ставимо крапельниці 2 літри на годину, під інші 8 літра за годину. При плануванні крапельного поливу ми використвуємо індивідуальний підхід.

Ще однією причиною з якої ми рекомендуємо робити крапельний полив, є те, що деревам необхідний набагато більший об'єм води, ніж іншим рослинам. Дощувачами дерева полити не можна, тому що вони здійснюють лише поверхневий полив, а деревам потрібен глибокий кореневий полив. Однак все від схеми посадки залежить. І якщо між рядами однакова відстань, то простіше провести монтаж крапельної труби і до неї зовнішні крапельниці з адаптерами на два або чотири виходи і справді під кожну точку поливу.


Який тип системи використовувати?

З технічної точки зору існує два типи краплинного зрошення ґрунту – краплинне зрошення поверхневе та краплинне зрошення підґрунтове. Підґрунтове краплинне зрошення так само ефективно, як і поверхневе краплинне зрошення. Вибирати варто за власним бажанням. Особливої ​​різниці в установці немає, але підземні системи коштують трохи дорожче. Тому ми не бачемо сенсу переплачувати. Поверхнева крапельна система поливу чудово справляється зі своїм завданням.


Для поверхневих способів поливу водовід є шлангом з вбудованою крапельницею, що допускає порції води, поліетиленову стрічку з отворами або перфорований шланг, виготовлений за спеціальною технологією. Існують спеціальні шланги для поверхневих та підземних систем зрошення. Особливо хороша система краплинного зрошення для троянд. Його врожайність залежить від якості поливу. Так як коріння суниці знаходиться у верхніх шарах ґрунту, витягти його знизу вони не можуть. Ось чому так важливе постійне постачання рослин водою.

Як зробити крапельний полив?

Спеціальний шланг із крапельницею або отвором підключається до магістралі від водопроводу чи колодязя. Якщо у вас є кілька зон поливу, вам потрібно буде підключити шланги до допоміжних ліній.


Ми рекомендуємо розміщувати накопичувальну ємність між водопроводом і мережею, трохи вищою за землю на метр-два. Це створить додатковий тиск у трубах. Не менш важливо і те, що в цьому резервуарі вода нагріватиметься до комфортної для поливу температури.


Магістральна лінія підключається до водопроводу через зовнішній кран, а вода може регулюватися вручну. Також є можливість автоматичного керування. Для цього потрібно встановити контролер, за допомогою якого ви зможете задавати щоденний полив у певний час, регулюючи натиск і витрату води. Вам також доведеться придбати регулятор тиску, якщо водопостачання знаходиться під тиском.


У шланзі крапельного зрошення передбачена крапельна трубка невеликого діаметра. Щоб вони не засмічувалися нерозчинним сміттям, вам необхідно встановити фільтр, що відповідає типу вашої крапельниці та якості води. Від цього залежить розташування ліній – кількість крапельниць і відстань між ними. Наприклад, на піщаних грунтах отвори на шлангу повинні розташовуватися близько один до одного, тому що вода швидко просочуватиметься в грунт. На багатому грунті вода довше затримується у верхньому шарі, тому натомість можна збільшити відстань між крапельницями. Для з'єднання всіх комплектуючих придбайте кутові фітинги та трійники для приєднання поливальних шлангів до магістралей, відгалужень, поворотів; стартові фітинги для кріплення крапельної стрічки до пластикових водопровідних труб; заглушки для магістралей та крапельної стрічки або наконечників шлангів. Однак найкраще використовувати арматуру з поліетилену високої якості, а також бак для зберігання води, оскільки метал іржавітиме і забиватиме воду.


Крапельний полив для городу

Крапельний полив городу

На кожній садовій ділянці не обходиться без городу. У той час, коли полиці супермаркетів та ринкові прилавки наповнені продуктами сумнівного походження, справжні господарі хочуть виростити на своїй ділянці літні овочі, фрукти, зелень, і щоб точно знати, все це без нітратів.


При створенні городу важливо знати, що всі овочі мають різні вимоги до поливу і розміщувати город в зоні дії автоматичного поливу не доцільно.


Дуже вимогливі до вологості ґрунту капуста всіх видів, редиска, редька, салат, шпинат, кріп, селера, зелена цибуля. Це тим, що з слаборозвиненою кореневої системі вони мають великий листовий апарат.


Овочеві рослини другої групи – огірок, цибуля, часник, баклажани, перець, томати – вимогливі до вологи, але витрачають її економно. Поливати ці рослини потрібно через 6-7 днів невеликими нормами.


Культури третьої групи - буряк, морква, кабачки, картопля, квасоля, спаржа, ревінь - задовольняються помірною вологістю. Поливати їх можна за 10-15 днів.


Рослини четвертої групи – кавуни, дині, гарбуз – обмежуються невеликою вологістю і поливати їх можна ще рідше.


Не можна поливати рослини нерідко й дрібними нормами, т.к. вода випаровується з поверхні, не надходячи до коріння. Утворюється ґрунтова кірка, погіршується повітрообмін та умови життя рослин. Можливе засолення ґрунтів.


Після поливу ґрунт бажано мульчувати перегноєм або розпушувати після підсихання.


Організація автоматичного полив городу – це не просте завдання. Як правило, конфігурація грядок змінюється щороку. Традиційний город: 2 рази на рік ораємо, намагаємось чергувати культури (наскільки це можливо).


Як можна організувати поливо городу? Як то кажуть - можливо все!


Але, якщо Ви щовесни та восени робите оранку, то звичайно ж необхідно крапельні труби на цей момент прибирати, а потім розкладати їх знову навесні під рослини по новій схемі посадки.


Магістральна труба може бути прокладена один раз, в неї вмонтувати стартові крани, для крапельної трубки або крапельної стрічки, залежно від того, що захочете використовувати. Коли робите оранку, відключаєте трубку від крана, після оранки знову підключаєте. Але звичайно, не завжди може збігатися рядність і в такому випадку ми рекомендуємо використовувати трійник для трубки.


Як розрахувати схему монтажу крапельного поливу?

план крапельного поливу

Щоб розрахувати схему монтажу крапельного поливу, потрібне таке:


  1. Визначте площу поливу: розрахуйте площу, яку ви хочете полити, щоб дізнатися скільки води вам знадобиться.

  2. Створіть схему поливу: виходячи з плану ділянки та існуючих або планованих рослин для поливу, намалюйте план того, де ви встановлюватимете обладнання. Врахуйте розташування рослин та відстань між розпилювачами.

  3. Визначте потребу у воді: врахуйте кількість води, необхідної для поливу щодня, щоб дізнатися скільки води вам знадобиться в день.

  4. Розрахуйте витрати води: розрахуйте витрати води за хвилину для кожного розпилювача. Спочатку необхідно визначити витрату води і наступним кроком потім вирішити, як його забезпечити.

  5. Визначте зони поливу: складаєте всі норми поливу за вашою площею і зрозумієте скільки треба води всього. Слідкуючим етапом, діліть на зони для послідовного поливу, щоб продуктивності насоса вистачило, а потім дивіться на дебет і визначаєте тимчасові проміжки включення зон, щоб вистачило дебету.

  6. Виберіть обладнання: виберіть необхідне обладнання, таке як розпилювачі, труби та фітинги, контролер та клапани.

  7. Встановіть обладнання: слід дотримуватись інструкцій виробника.


Полив роблять під проектний насос і надалі заміна лише на аналогічний. Або проектують під існуюче, якщо дозволяють його показники.

Не кожна людина готова сидіти і рахувати годинами кожну зону. А також вираховувати кожну форсунку, її витрату за хвилину, за годину і так далі. І слід враховувати, що витрата змінюється при кожній зміні радіусу поливу.

Важливо врахувати, що не можна в жодну зону поливу газону (саме зону газону) включати краплинну трубу. Ми у своїй багатій практиці ремонту та відновлення системи автополиву зустрічали випадки, коли клієнти, в погоні за економією, включають крапельний полив та роторний дощувач в одну зону. Цього робити не можна!


Важливо відзначити, що фахівці нашої компанії всі розрахунки обладнання та матеріалів для монтажу крапельного поливу не роблю на калькуляторі. Та й навряд чи хтось це робитиме - для цього є спеціальні програми. Ми використовуємо IrriCAD Pro. Людина якій необхідно один раз зробити полив на своїй ділянці, не купуватиме програму за 450 дол, а без таких програм зробити правильний розрахунок дуже складно. Тому простіше і зрештою дешевше замовити розрахунок плану поливу у професійної компанії.


Обладнання для автоматичного поливу

Система крапельного поливу складається з кількох ключових складових:

  • Крапельна труба (або стрічка);

  • Насос;

  • Місткість;

  • Редуктор тиску;

  • Програматор графіка поливу (контролер).


Редуктор тиску


Китайські та італійські редуктори тиску досить надійні (ламатися нема чому), але доступ до їх характеристик отримати далеко не просто. Вірніше все, що продається в ЛеруаМерлен і магазинах поливу має один параметр - тиск до якого знижується вхідний. При цьому потоці в матеріалах, що додаються, ні слова.


Маючи сумніви, ми придбали нове обладнання – контролер витратомірів та провів польові випробування. Редукторів тиску у нас 3 види. Але кожен із них підходить до певних умов витрати. Один, китайський, впевнено працює від витрати від 5 до 200 літрів на годину вже на 210, він починає занижувати потік і на 270 л/год залишається мінімально допустимі 0,6 атм. Понад 300 літрів через нього взагалі не тече.


Інший, з Леруа Мерлен (теж Китай) навпаки, до 350 л/год не знижує тиск зовсім (потік маленький), потім починає і від 500 л/ч знижує добре до 1000 і більше не пропускає.


Третій взагалі працює від 1200 л/год – він призначений для поливу газону.


Насос

Питання з насосом не можна ставити на останнє місце, адже від нього залежить весь полив. Він є серцем в системі поливу, і якщо хочете досягти хороших результатів при поливі, необхідно почати з насоса.

Для правильної роботи, тиск у системі щоб було постійне бажано не менше 3-х Атм. А такий тиск дає лише нормальний насос. При слабкому насосі Ви не зможете дати необхідного тиску, а якщо ще й увімкнете водну воду в будинку, то тиск ще більше впаде.

Це не значіть, що необхідно відразу купувати дорогий насос, на сьогодні є маса бюджетних насосів, які видають пристойний тиск і добре себе показали в наших проектах.


Фільтр

Для того, щоб крапельниці не забивалися. у Вас має стояти фільтр для крапельного поливу.

Існує два види фільтрів, які використовуються в системах крапельного поливу:

  1. Дискові фільтри

  2. Сітчасті фільтри.


Дисковий фільтр для крапельного поливу - усередині фільтра знаходяться стислі диски з радіальними канавками по колу 120 мкр. Що дозволяє, утримувати пісок, органіку, а також неорганічні втручання у систему поливу.

Фільтр сітчастий для крапельного поливу - всередині стоїть сітка з нержавіючої сталі120 мкр. Фільтр утримує пісок, а також дрібні частинки, що знаходяться у воді.

Якщо вже забилися крапельниці, то не треба їх пробувати протикати наскрізь зовні. Тому що після цього трубку можна викинути. Дисковий фільтрує значно краще, але він призначений під тиск, а не під самоплив.


Програматор (контролер)

Сучасний контролер дозволяє користувачам вибирати місцеві метеостанції та налаштовувати пускові елементи для регулювання поливу на підставі прогнозу. Ці поправки допомагають значно економити воду, оскільки ґрунтуються на місцевих погодних умовах.


Обслуговування крапельного поливу


Обслуговування крапельного поливу

Своєчасне та регулярне обслуговування крапельного поливу дозволяє значно збільшити термін його служби.

Для промивання системи крапельного поливу є спеціальні рідини.

Можна застосовувати ортофосфорну кислоту, азотну або соляну кислоту.

Різна концентрація може бути від 0,2 до 0,5%, залежно від кислоти.


Середній час промивання 20-30 хвилин.

З приводу кранів, які протікають, ми радимо вам поміняйте їх відразу і не мучитись.

Ціна крана для крапельної трубки в межах 7-8 грн, там ремонтувати нема чого, там один пластик який вже не склеїш.

Тож поставте новий кран.


Полив із ємності

Як підключити насос із куба до системи поливу (наприклад, Хантер або Рейн Берд) і змусити насос працювати за запрограмованим графіком поливу?

Тут усе дуже просто.

В ємність на подачу ставите поплавковий клапан.

При заповненні ємності поплавець піднімається і вода перекривається. Відповідно насос зупиняється і вода в ємність не надходить.


Далі другий насос, який качає з ємності на полив, включається через автоматику на момент відкриття клапана поливу. Як тільки клапан поливу закривається, подача води на полив припиняється та автоматика вимикає насос.


Ми не рекомендуємо робити крапельний полив без якісного очіщення води за допомогою фільтрів. Якщо неочищена вода переміщатиметеся по трубах, то крапельниці швидко прийдуть в непридатність або вимагатимуть постійного контролю над своєю роботою.


ᐉ Крапельний полив і зрошення в Києві


Отже, крапельний полив є складовою частиною вашого прекрасного саду.І якщо, ви плануєте будувати новий сад,,або проводити реставрацію у старому - ми радимо розпочати з монтажу крапельного поливу для дерев та кущів.

Черпати натхнення на зміни у саду вам допоможе сторінка нашого сайту ПОРТФОЛІО. Сучасний ландшафтний дизайн на фото допоможе вам зрозуміти - який стиль вам краще обрати та візуалізувати свій майбутній садок.


Якщо Вам потрібна допомога з озеленення або догляду за садом, фахівці ландшафтної компанії «Ваш Новий Сад» готові Вам допомогти. Ми займаємося проектуванням, монтажем та обслуговуванням систем поливу: систем автоматичного поливу газону, систем крапельного поливу, а також впровадженням систем внесення добрив.


За 16 років роботи у цьому напрямі, у нас вже накопичився великий досвід роботи. Ми також виконує й інші роботи щодо благоустрою та ландшафту. Перейти до розділу ОЗЕЛЕННЯ КИЇВ.


Ми щиро бажаємо вам проводити багато часу у новому сезоні у Вашому Прекрасному Саді.


Щиро Ваш,

Ваш Новий Сад


364 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page