АВТОПОЛИВ СВОЇМИ РУКАМИ
Оновлено: 3 дні тому
Як і людина, рослини мають свої потреби. Для існування їм потрібна певна територія, підходяща температура, світло і вода.Найчастіше, саме останнього найбільше потребують наші зелені друзі. Тому найважливішим завданням садівників є своєчасний та оптимальний полив ділянки, газону чи зелених насаджень на дачі..
При невеликих територіях та малій кількості рослин полив не є проблемою. Інша річ, якщо потрібно полити близько 20 соток землі, тягаючись зі шлангом. При цьому потрібно враховувати вид рослин, стадію зростання, пору року, тип ґрунту. Погодьтеся, завдання не з легких. Саме в таких ситуаціях багато хто замислюється про те, щоб автоматизувати процес, налаштувати автоматичний полив.
Що потрібно знати для того, щоб зробити автополив своїми руками?
Автоматичний полив (автополив) – це сучасний та зручний інтструмент догляду за рослинністю. Він забезпечує максимально якісний полив усіх рослин на дачі, газону або присадибній ділянці. Такого ефекту не можна досягти ручним способом. Автополив тому і називається, що система працює автономно, без втручання людини. Варто лише раз встановити та налаштувати автополив, і можна більше не турбуватися про регулярне надходження води до рослин на ділянці та рівні зволоженості газонів.
Почати влаштовувати автоматичний полив своїми руками необхідно з вивчення всіх деталей автополива.
Автоматичний полив керується контролером. Саме з його допомогою регулюється цикл зрошення – можна встановлювати необхідну норму витрати води, час та тривалість поливу. Для різних рослин вашої ділянки можна програмувати різний режим поливу. Для газону він може бути одним, а для клумби зовсім іншим.
Автополив має ще один важливий плюс: система оснащена метеодатчиками, які реагують на зміни погоди, та в дощ полив не здійснюватиметься. Сидячи в квартирі, ви не турбуватиметеся про те, що система поливає газон на дачі, незважаючи на дощ. Крім економії часу, система економічна у плані водовитрат та витрат електроенергії.
Автоматичний полив, враховуючи потреби різних рослин, сам планує полив, щоб вода надходила в потрібний час і в потрібній кількості. Ваш газон матиме чудовий вигляд, і мало хто здогадається, що це все завдяки системі автополиву. Адже поливальні головки заховані під землею і піднімаються на поверхню тільки коли відбувається полив. Труби також закопують у землю глибину 30-35 сантиметрів. Так що автополив ніяк не зіпсує Ваш ландшафтний дизайн. Що стосується поливальних головок, вони можуть бути різними і підбираються в залежності від призначення. Наприклад, полив клумб найкраще здійснюється за допомогою невеликих розбризкувачів віялового типу. Полив газонів та спортивних майданчиків забезпечують потужні імпульсні та роторні зрощувачі. У випадку, якщо для рослин потрібен крапельний полив ціна якого може бути дорожча, як кінцеві пристрої в системі автополиву використовують крапельниці.
Як розрахувати систему автоматичного поливу?
Автоматичний полив своїми руками передбачає проведення розрахунків дебіту води, її витрат та необхідного обладнання для якісного поливу. При розрахунку беруться показники свердловини, характеристики насоса та схема поливу, розрахована на підставі плану озеленення ділянки. Залежно від площі поливу та необхідних способів поливу рослин та дерев, ми пропонуємо кількість зон поливу з використанням конкретних дощувачів. При поділі системи поливу на зони ми визначаємо потрібний тиск для роботи конкретної групи дощувачів або крапельної труби.
Монтаж системи крапельного полива
Навіщо встановлювати систему крапельного поливу?
Однією з головних умов хорошого врожаю є своєчасне та регулярне зволоження ґрунту. Це саме те, що робить система крапельного зрошення. Принцип його роботи простий, але водночас геніальний: за спеціальним перфорованим шлангом потрібна кількість води доставляється прямо до кореневої системи без вашої участі.
Система крапельного полива вирішує відразу кілька завдань: економить воду, працює навіть при низьких тисках у водопроводі, подає воду прямо до коренів рослин, забезпечує оптимальне зволоження, не розмиває родючий шар, зменшує протоку нижче кореневої зони води та розчинів добрив, а також підвищує врожайність. Крім того, за рахунок локального поливу скорочується кількість бур'янів: їм просто не вистачає води для зростання. Система працює навіть за низького тиску. Тиск у системі водопостачання має бути не менше 1,5–2 атм при дощовому, зрошувальному та шланговому поливі, а при краплинному режимі – 1 атм і менше. система крапельного зрошення працює без сильного тиску. Краплинний полив буде цікавий тим, хто вирощує на своїй ділянці овочі, які потребують постійно зволоженого ґрунту. Краплинний полив особливо корисний для сільськогосподарських культур у період вегетації. Особливо люблять краплинний полив огірки, полуниці та винограду. І якщо ви наважилися змонтувати крапельний автополив своїми руками, ми радимо почати з вибору трубки.
Яку крапельну трубу використовувати залежить від багатьох факторів:
параметри насосу;
тиск у системі;
кількість води за годину подачі (дебет свердловини);
кількість води та її витрата;
довжина магістралей тощо.
Тому насамперед необхідно з'ясувати всі ці параметри, а потім приймати рішення яку крапельну трубу использовать.
Трубку можна використовувати для поливу багаторічних рослин, таких як виноград, декоративні кущі і так далі. Крапельну Стрічку можна використовувати лише на городі.
Крапельну трубку краще брати відомих виробників з товщиною стінки 1 мм не менше. І остерігайтеся підробок.
Зараз зустрінеться на ринку краплинного поливу ситуації, коли трубку, яка зроблена в Китаї чи Харкові, масово почали представляти як турецьку трубку, італійську чи американську.
І ще подбайте про захист від ультрафіолету, якщо лежатиме на вулиці під сонцем, а не закопана в землю або прикрита мульчею.
Іноді виникає необхідність укладання труб крапельного поливу із установленими компенсованими крапельницями під землю. Для такого монтажу є спеціальна трубка.
Справа в тому, що полив дерев, компенсованими крапельницями - не найкращий варіант.
Коріння дерева розташоване глибоко, а видає всього 2,3 літри на годину, навіть якщо ви зробите кільце навколо крони, то водовилив буде приблизно 6-8 літрів на годину. А дереву краще що б відразу йому вилили 50-80 літрів води. ніж на протязі 3-х годин "заважати" грунт навколо крони.
Для поливу дерев краще поставити 2-3 не компенсовані крапельниці. У такому разі Ви зможете за 30 хвилин здійснити полив.
Крапельниці, як і сама крапельна трубка, прослужать не менше 8-10 років. Єдина умова, обов'язкова установка фільтра та його чищення.
Трубка на зиму не знімається. Тільки необхідно продувати компресором. Процес називається: консервація поливу на зиму.
Головні параметри, на які слід звернути увагу привиборі крапельної трубки:
Товщина стінки;
Чи входить UF компонент до складу трубки;
Від товщини стіни найбільше залежить скільки прослужить трубка.
Стінка крапельної трубки має бути не менше 1мм, або 1,2 мм.
Велику товщину не рекомендуємо, якщо Ви збираєтеся використовувати на городі, тому що Вам буде дуже не зручно поводитися з нею. Але велика товщина трубки, необхідна для багаторічних рослин, дерев і т.д.
Ккрапельну трубку із вбудованими компенсованими крапельницями (не стрічку).
потрібно укласти по колу навколо дерева
Діаметр кола залежить від крони дерева. Думаю, що поливальне коло діаметром 2-2.5 метра підійде для більшості дерев.
Довжина кола вийде 6.3 – 7.8 метрів.
При застосуванні трубки з крапельницями через 20 см та виливом 4 л/година навколо дерева виллється від 126 до 156 літрів води на годину.
Необхідна кількість води регулюється як вибором параметрів трубки/крапельниць (крок крапельниць 33, 50 см/вилив води 2 – 8 л/год) так і часом поливу.
Враховуючи всі ці деталі та нюанси вибору та монтажу крапельної труби, автоматичний полив своїми руками не стане для вас великою проблемою. Вартість системи автоматичного полива викладено на сторінці нашого сайту АВТОМАТИЧНИЙ ПОЛИВ.
Автополив газона
Зараз вже не модно влаштовувати на дачі город із грядками, овочі та фрукти можна вільно купити на будь-якому ринку, а прикрасою заміської ділянки виступає газон та клумби з квітами. Дуже важливо правильно організувати полив газону, щоб він радував вас із ранньої весни до пізньої осені. Автоматичний полив - одна з основних вимог підтримки нормального стану газону. Крім цього, важливо вчасно стригти газон, не допускати розростання листя (у газону зі змішаними сортами трави). Для налаштування системи поливу газону слід запрошувати спеціаліста (щоб він правильно налаштував інтервали між поливами, залежно від сорту трави). Важливо також стежити за якістю води на ділянці. Можливо, для вашої ділянки доведеться створити спеціальне водосховище, щоб водопровідна вода могла відстоятися і не зіпсувати великою кількістю солей газон.
Ми вже згадували раніше, що автоматичний полив керується програмованим контролером. За його командою електромагнітні клапани по черзі включають та вимикають полив у певному секторі. Клапани також розміщують у ґрунті, у спеціальних коробках. Крім всіх перерахованих елементів, система, що забезпечує автоматичний полив, також повинна мати насосну станцію, а в разі потреби накопичувальну ємність для води. Кількість дощувачів та їх модель залежить від площі та форми газону, потужності насоса, та довжини магістралі, а також дебету свердловини. До кожного роторного зливника йде комплект форсунок, і можна експериментувати на своїй ділянці, хоч щодня, підбираючи різні форсунки.
Можна зібрати комбінації комплектуючих різних фірм. Наприклад Ротатори від Hunter, а трубочки гнучкі підводки від RainBird і так далі. Але ми вважаємо за краще в одному проекті працювати з продукцією одного виробника. Але, незалежно від виробника, установка зрощувачів, і схема залишається схожою. Не варто економити на кількості зрощувачів для поливу газону, бо це впливає на його якість.
Скільки разів на день потрібно поливати газон?
Починаючи з восьмого дня після посадки газон можна поливати рідше, 3-4 рази на тиждень буде достатньо. На третьому тижні скоротіть частоту приблизно до 2-3 днів.
Коли краще поливати газон вранці чи ввечері?
Найкраще поливати газон рано-вранці, справа в тому, що рано-вранці і пізно ввечері вітру фактично немає, і волога не буде сильно випаровуватися. Можна звичайно і пізно ввечері, але це тільки в крайніх випадках, тому що в цьому випадку трава стоятиме всю ніч мокра, а це може спричинити розвиток грибків.
Докладніше вивчити інформацію про такий спосіб зрошення можна на сторінці нашого сайту АВТОПОЛІВ КИЇВ ЦІНА
Який потрібний насос для поливу газону?
Місце виробництва та назва Виробника (або бренд) впливає на термін служби насоса та стабільність роботи. Для розрахунку необхідного тиску в системі автоматичного поливу нам підійде будь-який насос. І якщо його характеристики не дозволять створити необхідний тиск в системі, або дебет свердловини не забезпечить необхідну кількість води - ми запропонуємо установку додаткової ємності зі своїм насосом і це вирішить усі проблеми.
Влаштування автополиву потрібно робити до або після укладання газону?
Звичайно, ідеальним варіантом є монтаж магістральних труб та частини деталей системи автополиву ще до укладання газону. Однак, на практиці, монтаж автополиву викнують на будь-якому єтапі ландшафтних робіт.
Не всі мають можливість зробити полив, а потім робити газон. Багато років у ручну поливають, а потім вирішують зробити тільки полив автоматичний.
Навіть якщо газон вже присутній на ділянці, ми розрізаємо газон, гострим інструментом, потім беремо спеціальну траншейну лопату 10см. завширшки. Акуратно виймаємо на плівку ґрунт, потім засипаємо і укладаємо на місце газон.
Після укладання на місце смужки газону проходить 2-3 тижні і як ні чого не було.
Зрощувачі
У системі водопроводу має бути певний тиск, щоб забезпечити безперебійну роботу зрощувачів. Для різих типів зрощувачів це різні показники тиску:
Роторні зрощувачі від 2,5-3 Атм;
Віялові зрощувачі від 2 Атм;
Hunter МP- ротатори від 1,7 Атм.
Джерело системи автополиву
Джерелами для автополиву можуть бути: міський водогін, свердловина, водоймище, ємність та інше.
Багато хто запитує - чи не шкідливо поливати водою з міського водопроводу?
Поливати водою із міського водопроводу можна, але бажано стежити за реакцією. Але краще придбати ємність (кубовик) і в ньому відстоювати цю воду. У цю ємність збирати дощову воду. Варто обробити щавлевою кислотою, тоді хлор сам вилетить, а сульфати для рослин не такі критичні.
Автоматичний полив із ємності
При данному варнату поливу важливо з'ясувати наступні питання:
на якій висоті розташована емність від рівня землі?
яка площа газону?
яка загальна довжина крапельної стрічки чи трубки?
яка довжина магістралі від куба до системи поливу?
чи існує система фільтраціі?
Якщо робити все правильно і використовувати спеціальні бочкові насоси, така система прослужить багато років. Існують різні виробники бочкових насосів, але принцип у всіх однаковий.
Ви також можете зробити полив, на основі тільки свердловини, без застосування ємності. Все залежить від дебету свердловини та вимог системи.
Дуже багато наших клієнтів однією з умов організації поливу ставлять забір води з довколишньої водойми. Але тут є кілька нюансів, про які ми хочемо вам розповісти.
Чи рятує цей фільтр, якщо подавати воду з рибного ставка? Механічно він все чистить, але вода від риб містить різні мікроформи, які можуть розмножуватися.
У нас є досвід використання води з рибного басейну для краплинного поливу. Слід знати, що фільтри якраз і поділяються на 2 групи: для водойм без риби і для водойм з рибою. У низці проектів, де ми робили краплинний полив, вода забиралася з озера, в якому жили коропи або інші види риб. У воді із закритої водойми (не важливо скільки риби) завжди є органіка і всяка живність, навіть якщо її відфільтрувати. Ставити УФ фільтр на полив - набагато дорожче.
У таких проектах ми розміщуємо 3 фільтри:
Косий фільтр грубої очистки;
Напірний фільтр з насосом та ультрафіолетовою лампою;
Дисковий фільтр для крапельного поливу.
Датчик дощу
З приводу китайских датчиків, не можемо стверджувати, але нам ще жодного разу не траплялися датчики, які працювали б не коректно.
Кріпити його необхідно в доступному" місці для опадів. Щоб під час дощу, краплі без перешкод могли потрапляти на датчик дощу. Іншими славами розмістіть його на відкритій місцевості.
Самостійне проектування та встановлення системи автополиву – завдання складне і потребує детального прорахунку всіх складових. Тому найкраще надати цю роботу професіоналам.
Якщо ви захочете самостійно регулювати графік поливу, то для цього можна скористатися калькулятором. Для цього необхідно ввести низку параметрів:
Широта
Ґрунт
Тип рослин
Відстань між рослинами
Кількість годин прямого сонця на день
Кут нахилу ділянки
Параметри шланга (л/год та відстань між отворами).
Монтаж труб для автополиву
Якщо ви хочете самостійно укласти труби для автополиву- це нормально і все у Вас вийде.
Трубу оптимально використовувати 32 мм, як основну магістральну, а вже потім можна переходити на 25, номи невидимий у цьому великого сенсу та економії і якщо є така можливість, то робіть усю розводку трубою 32 мм.
Вибір між використанням питної чи технічної. Тут вибір за вами та за параметрами працездатності вони однакові. Різниця лише в тому, що одна зроблена з харчового пластику, друга – із вторинних матеріалів. І для пиття така вода не дуже підходить. Якщо Ви використовуватимете її тільки для поливу. і не використовуватимете її для пиття, тоді звичайно ж можна використовувати і технічну трубу.
Не схильні вибирати виробника труб. І якщо ви зупините свій вибір на світових лідерах у виробництві обладнання для автополиву, це буде гарний варіант.
Надихнеться на зміни в саду або внести нові та свіжі штрихи у дизайн вашого саду вам допоможе сторінка нашого сайту ПОРТФОЛІО. Сучасний ландшафтний дизайн на фото допоможе вам зрозуміти - який стиль вам краще обрати та візуалізувати свій майбутній садок.
Однак, якщо ви зіткнетеся зі складністю підбору обладнання, або у вас виникнуть складнощі в монтажі або питання з підключенням, професіонали готові завжди прийти вам на допомогу! Ми займаємося проектуванням, монтажем та обслуговуванням систем поливу: систем автоматичного поливу газону, систем крапельного поливу, а також впровадженням систем внесення добрив.
За 14 років роботи, у цьому напрямі у нас вже накопичився великий досвід роботи. Ми також виконує й інші роботи щодо благоустрою та ландшафту. Якщо Вам потрібна допомога щодо озеленення або догляду за садом, фахівці ландшафтної компанії «Ваш Новий Сад» готові Вам допомогти. Перейти до сторінки ЛАНДШАТНИЙ ПРОЕКТ.
Ми щиро бажаємо вам проводити багато часу у новому сезоні у Вашому Прекрасному Саді.
Щиро Ваш,
Ваш Новий Сад
.
Comentarios